Доц. Антоний Гълъбов в ПИК и "Ретро": ИТН иска да „погълне“ Мая Манолова 

АВТОРСКИ НОВИНИ

Доц. Антоний Гълъбов в ПИК и "Ретро": ИТН иска да „погълне“ Мая Манолова 

164280
на 29.08.2021
Доц. Антоний Гълъбов в ПИК и Ретро: ИТН иска да „погълне“ Мая Манолова 

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Твърдението на Станислав Трифонов, че ИТН преминава в ролята на „конструктивна опозиция“, прозвуча като новина, разпространена от злополучната „Информационна агенция на Магадан“. Както и в „новинарския блок“ на „Шоуто на Слави“ преди години, абсурдността на това твърдение привлече вниманието на публиката. Въпросът, който продължават да си задават мнозина, е: на какво точно ще бъде опозиция, пък била тя и „конструктивна“, ИТН? Както в 45-ото Народно събрание, и сега имаме вече две опозиции, но нямаме управляващо мнозинство. Към всичко това трябва да прибавим и факта, че чрез ситуативни мнозинства и сега ИТН налага дневния ред на парламента. За каква опозиция тогава може да става въпрос?

препоръчано

Мнозина предположиха, че от ИТН не разбират смисъла на думи като „преговори“, „коалиция“ или „политическа отговорност“. Всъщност сценаристите на шоуто могат да разбират смисъла на думите, но не желаят да реализират тяхното съдържание в демократични условия. Цялостното поведение на тази партия показва отказ от следването на каквито и да било правила и традиции в парламентарната демокрация.

За ИТН 46-ото Народно събрание е изчерпано. Те нямат свой залог в него за разлика от 45-ия парламент, в който внесоха измененията си в Изборния кодекс още в първия работен ден. Сред общо 47-те постъпили до момента предложения от ИТН са внесли само законопроект за изменение и допълнение на Закона за Националната служба за охрана, за да бъде ограничен обхватът на лицата, които би трябвало да бъдат охранявани. Това бе идея на ИБГНИ, но този жест не означава, че ИТН са готови да скъсят дистанцията спрямо тази коалиция.

Партията на Трифонов изгражда последователно своя разказ, предназначен само за нейните избиратели. Водеща тема в него е предателството. Според този разказ от ИТН са поели своята отговорност и са предложили кабинет (след като са заявили, че биха приели подкрепа само от т. нар. „партии на протеста“), но именно те са ги предали, защото са се борили за постове във властта. Затова от партията са „постъпили правилно“, като са оттеглили своето предложение и са заявили, че няма да подкрепят никого за реализиране на третия проучвателен мандат. Отново от името на „суверена“ (каквото и да разбират под това понятие в ИТН) от партията заявиха, че няма нищо лошо в провеждането на нови извънредни избори, защото в тях е силата на демокрацията. Поне докато „суверенът не реши друго“ за тяхното собствено място в политиката. С други думи – докато не постигнат самостоятелно мнозинство.

Разказът изглежда приемлив именно за избирателите на ИТН. Само в него партията е „конструктивна опозиция“ както на „партиите на статуквото“, така и на онези, които се борят само за „порции и постове“. Има хъшовски патос в този разказ и именно той го прави привлекателен за онези, които просто искат да видят как се „въздава въмездие“ над всички политици.

Разказът за 45-ото Народно събрание имаше друг акцент – ИТН върнали мандата, за да не бъдат „зависими от партиите на статуквото“. Акцентът беше поставен върху предаността към волята на избирателите и политическата независимост спрямо всички останали. И номерът мина. Предстои да разберем дали това ще се случи отново. Но следващата цел на сценария е в 47-ото Народно събрание да трябва да се съобразяват с по-малко на брой потенциални претенденти за властта. При следващи извънредни избори от партията на Трифонов ще разчитат на това да привлекат разочаровани избиратели на ИБГНИ и по този начин да увеличат собствената си подкрепа. Изборните резултати от 11 юли показаха, че това е взъможно, както и че все още има радикално настроени групи от избиратели, които биха последвали този сценарий. Може би това е смисълът на предложението третият, кризисен проучвателен мандат за съставяне на правителство да бъде връчен именно на тази разнородна, но амбициозна коалиция. „Поглъщането“ на ИБГНИ ще остави на терена само „Демократична България“, с която от ИТН продължават да смятат, че могат да се справят. Поне засега хаотичното поведение на ДБ подсказва, че те не са в състояние нито да се ориентират в сценария на ИТН, нито да реализират свой самостоятелен политически проект извън призивите за „съдебна реформа“ и смяна на главния прокурор.

Какво точно ще се случи с третия мандат, всъщност няма значение за сценаристите. Те няма да участват нито в някакъв тип консултации, нито ще подкрепят какъвто и да било инженерингов проект, насърчен от Румен Радев. Важно е само пътят към новото дъно на политическата криза да не наруши героичния разказ за собственото им поведение.

ИТН нямаха намерение да управляват нито в предишното, нито в сегашното Народно събрание. Затова и темата за актуализацията на бюджета не е приоритет за тях. Въпросът за Плана за възстановяване и устойчивост е нещо различно, защото според техния сценарий именно те трябва да определят как ще бъдат планирани и изразходвани тези средства. Затова и темата, някак странно, „потъна“ в парламентарните дебати, изместена от настояването за актуализация на бюджета и все по-тревожните сигнали за подготовката на бюджета за следващата година.

Формално заявената подкрепа за втори мандат на Румен Радев има само тактическа цел. От ИТН засега не смятат да откриват нов фронт, още повече по отношение на президентския мандат, който не представлява пряк интерес за тях. Според техния сценарий дори би било добре, ако негативите за кризата бъдат поети от Радев и неговото служебно правителство, а не от първата политическа сила в 46-ото Народно събрание. Колкото по-дълбоки са негативните ефекти, толкова повече хора биха били готови да не гласуват или да гласуват радикално, подкрепяйки партията, която изглежда най-близо до съставянето на правителство. Според призива на Улянов (по-известен като Ленин) „колкото по-зле, толкова по-добре“.

Опитът за реализиране на третия проучвателен мандат ще се сблъска не толкова с очевидните политически различия както между БСП и ДБ, така и вътре в самата ИБГНИ, колкото със злополучния въпрос за персоналните назначения. През изминалия месец на безплодни срещи и разговори стана ясно, че партиите не са в състояние да постигнат съгласие за политики, без да видят конкретните лица, които трябва да ги изпълняват. А споровете по тази тема само ще допринесат за праводоподобността на разказа на ИТН. Колкото повече се ожесточава съперничеството между БСП и ИБГНИ за „купата на президента“, толкова по-лесно ще бъде сценарият да спечели нови гласоподаватели.

Очакваме следващите „новини“ от Информационната агенция на Магадан.

Уважаеми избиратели, спите ли?

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Ексклузивният хороскоп на Алена за последния работен ден за седмицата: Бизнес успехи за Телеца, Близнаците да не пътуват, а Везните да не мърморят на партньорите си САМО В ПИК! Ексклузивният хороскоп на Алена за последния работен ден за седмицата: Бизнес успехи за Телеца, Близнаците да не пътуват, а Везните да не мърморят на партньорите си
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Доган пак дойде в централата на ДПС - едри мъжаги го пазят с телата си (СКАНДАЛНО ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Доган пак дойде в централата на ДПС - едри мъжаги го пазят с телата си (СКАНДАЛНО ВИДЕО)
ново
Днес: 94
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК